FAKTA O VŠÍCH

CO POTŘEBUJETE O VŠÍCH VĚDĚT

Podle FDA má v USA 6 – 12 milionů dětí ročně vši.
Rodiče vši od dětí velmi často chytí. V ČR data k dispozici nemáme, ale vši ano a dovedou nás potrápit.

TYPY

Fakta o vších. Je mnoho druhů vší, veš hlavová lat. Pediculus humanus capitis, je parazitický hmyz. A proto potřebuje hostitele člověka. Žije na hlavě ve vlasové části a velmi ojediněle i v obočí a na řasách lidí nebo i vousech. Nejraději má děti a to hlavně ty mladší. Nepohrdne však jakoukoliv hlavou s vlasy.

ŽIVOTNÍ CYKLUS

Životní cyklus vši má 3 části: vajíčko – hnida, nymfa a dospělá veš.

ANATOMIE

Veš má šest drápů, které umožňují pohyb po jednotlivých vlasech. Díky těmto drápům se také přesunuje z hlavy na hlavu. Je bílo šedá a skoro průhledná. Barva se ale liší. Její velikost je podle jejího stáří. Nicméně dospělá veš nepřesáhne velikost sezamového semínka cca 3mm. Bodavě sacím ústrojím saje krev. Veš je plochá a v poměru k hlavě má tlusté tělo.

Z HLAVY NA HLAVU

Zavšivení se objeví, pokud dospělá veš přeleze z hlavy na hlavu a naklade vajíčka. Ty jsou nám známé pod názvem hnidy. Je velmi složité se jich zbavit. Jsou jak přicementované k vlasu a jediná možnost je vyčesání hřebenem na vši. Za 8 dní se vajíčka vylíhnou a malé vši nymfy, začínají sát a dospívat. Dokonce se i 3krát svléknou. Veš zůstává na hlavě po celou dobu svého životního cyklu. Pokud není ošetřena hlava a nedojde k vyhubení vší a odstranění hnid, zavšivení se opakuje tak dlouho, dokud veš žije.

ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Mám vši?

Dospělou veš je jednodušší zahlédnout, protože je nevětší. Nicméně do velikosti sezamového semínka. veš má varianty zbarvení. Můžete najít šedobílou nebo tělovou barvu čehosi pohybující se ve vlasech. Pravděpodobně to je veš. Pokud se podívat zblízka na dospělou veš, můžete uvnitř těla vši vidět krev.

Hledejte na vlasech u pokožky ve vzdálenosti 0.5 cm. Dívejte se po vajíčkách vší (často nazývaných hnidy. Jsou na jednotlivých vlasech. Vypadají jako maličké zrnko písku a jsou velmi pevně přilepeny k vlasu. Pokud je naleznete, nehty je stáhněte z vlasu. Od lupů je rozlišíte tím, že sundání z vlasů není tak jednoduché.

Jak můžu vši chytit?

Hlavní cesta přenosu je přímý kontakt hlavy k hlavě člověka, který má vši. Kontakt hlava k hlavě nezaručuje přenos vší. Je ale nejvyšší příležitostí pro veš přesunout se ze zavšivené hlavy na tu vaši.

Vši neskáčou, neplavou ani nelítají. Bez vlasu, kterého se zachytí svým drápem se jen velmi těžce pohybují. Nicméně jsou velmi rychlé, pokud se pohybují po vlasech. Pokud se dostane veš k vašemu vlasu, je pro ní hračka se chytit a přelézt na vaši hlavu.

Jak dlouho může veš žít?

Vynecháme-li 8-9 dní, kdy jsou ve vajíčku, veš žije kolem 40-45 dní na vaší hlavě. Je to parazit a tak se žíví lidskou krví několikrát denně.

Pokud jsou odebrány od zdroje obživy – vyčesány nebo vytaženy z hlavy, přežijí 24-48 hodin. Pokud nenaleznou lidský vlas, po kterém vlezou na svého hostitele, uhynou.

Jak můžu veš zahubit?

Je mnoho možností jak zahubit vši. Můžete vši udusit, otrávit nebo vysušit. Stačí je odebrat od zdroje potravy, vaší hlavy a zemřou hlady. Uhynou do 24-48 hodin.

Kdo by měl podstoupit AirAllé ošetření?

AirAllé přítroj je určen k zahubení vší a jejich vajíček-hnid ve vlasech dospělých a dětí od 4 let věku. Pro děti do 4 let věku doporučujeme tradiční profesionální vyčesávání.

Opravdu funguje ošetření přístrojem AirAlle?

ANO! Jedná se o FDA certifikovaný zdravotnický prostředek, nemohli bychom tedy tvrdit efektivnost, která není podložena klinickými daty.

Co mám dělat po ošetření?

Veš nepřežije dlouho, pokud odpadne od člověka a nemá se čím živit. Není třeba utrácet za výjimečné úklidové aktivity. Zde pro vás přinášíme doporučení, kterými zamezíte opakované zavšivení. Může se jednat o živou veš odpadlou z vlasů, která je na oblečení nebo nábytku.

  1. Vyperte a usušte v sušičce oblečení a ložní prádlo. Cokoliv dalšího, co dítě nebo dospělý s nálezem vší v hlavě nosil nebo používal 2 dny před ošetřením. Stačí voda o teplotě 60°C a horký vzduch v sušičce. Vložte do igelitového sáčku a uzavřete na 3 dny předměty, které nelze vyprat.
  2. Hřebeny a kartáče namočte na 5–10 minut do vody 60°C teplé.
  3. Vysajete místa, kde zavšivený seděl nebo ležel, koberec i čalouněný nábytek. Nicméně riziko opakovaného zavšivení odpadlou vší z koberce nebo čalounění je příliš nízké. Veš po odpadnutí z člověka bez potravy nepřežije déle než 1-2 dny. Hnidy se nemohou vylíhnout a obvykle uhynou do týdne, pokud nejsou ve stejných podmínkách (teplota, prostředí) lidské vlasové pokožky.
  4. Nepoužívejte žádné spreje, mohou být toxické při vdechnutí nebo při vstřebání pokožkou.

Tabulka Ošetření

Podívejte se na srovnávací tabulku řešení pro odstranění vší, které byly klinicky testovány.

MOŽNOSTI OŠETŘENÍ

Nabízíme různé možnosti pro rozdílné úrovně zavšivení i rozpočet.