SCREENING

Jak zjisti jestli máte vši

Vši jsou drobný hmyz, který žije ve vlasech. Nemají křídla a tak nelétají. A co víc, ani neskáčou. Hnidy jsou prázdné skořápky vajíček pevně připojené k vlasu. Z nich sevši líhnou. Jsou častý problém zejména ve školách a školkách u dětí od 4-11 let. Vši nejsou nebezpečné, ale mohou žít ve vlasech velmi dlouho. Pokud se neošetřují mohou podráždit pokožku nebo dokonce způsobit dermatitidu a je frustrující se jich zbavit.

Velikost a barva vši

Veš může být také těžké zahlédnout a to i při pečlivé isnpekci hlavy. Jsou to potvůrky velmi malé barva se různí od bělavé nebo hnědo-šedé o velikosti špendlíkové hlavičky až sezamového semínka.

Svědí vši?

Nejčastějším příznakem jakéhokoliv zavšivení je svědění ve vlasech. Vši koušou a mohou zopůsobit alergickou reakci, ta má za následek svědění. Nicméně můžete až 6 týdnů nepociťovat vůbec žádné příznaky svědění, to bývá, když poprvéchytíte vši. Reakce je i na vší výkaly. Je nutné se jich co nejdříve zbavit.

Další příznaky

Mezi další příznaky patří lechtivý pocit něčeho pohybujícího se ve vlasech na hlavě. Také můžete objevit vajíčka, malé bílé objekty ve vlasech, které se nevyčešou obyčejným hřebenem. Pokud je vyčesáváte hřebenem na vši, jsou to malé tmavé oválky s „ocáskem“.

Jak si být jist?

Pouze jediný způsob jak si být 100% jist, že máte vši, je najít veš živou. K tomu slouží speciální hřeben na vši s jemnými zuby. Na vší klinice (Lice Clinics of America) je toto naprosto první krok, určit jestli máte vši před samotným ošetřením. Používáme profesionální patentovaný hřeben na vši a to budete koukat, co uvidíte.

Kontrola přítomnosti vší doma

Doma postupujte následovně. Zaprvé navlhčete vlasy vašeho dítěte, tím vši zpomalíte. Pomocí speciálního hřebene na vši vyčesávejte pod velmi kvalitním světlem celou hlavu. Zaměřte se na tak zvaná „horká místa“. Jsou za ušima, na krku a temeni hlavy, zde vši nejraději kladou svá vajíčka. Pokud vaše dítě má vši, uvidíte hýbající se malý hmyz nebo najdete hnidy. Ty vypadají, jak jsme popsali výše a jsou přicementované k jednotlivému vlasu.

Přijďte na kontrolu k našemu vyškolenému personálu.

Nechcete se tím zabývat a nebo jste nic nenašli? Zavolejte nám a domluvte si termín. Vyšetříme hlavu vašemu dítěti i vám a navrhneme, co je nejvhodnější udělat.