Size of lice compared to a dime

Veš dětská

Fakta, mýty a otázky.

veš dětská pod mikroskopem

Jak vypadá veš pod mikroskopem

Odkud vši pocházejí? Vši existují po miliony let a důkazem jsou i vysušuné vši a jejich vajíčka nalezená na vlasech a vlasové pokožce egyptských mumií! Vši nepocházejí ani ze vzduchu ani ze země. Jsou to parazité, kteří se živí krví a cestují z jedné hlavy na druhou. Jsou jednoznačně uzpůsobeny životu na hlavě ve vlasech člověka. Nikdy se samy nerozhoudnou odpadnout na polštář nebo přebývat v čepici. A vůbec se jim nelíbí žádné čalounění. Jediné co potřebují je vlasový porost člověka.

Kdo může vši chytit? Každý vlasatý člověk. Stupeň osobní čistoty a osobní hygieny s tím nemá vůbec nic do činění. Běžným mýtem je, že i napadení vší je výsledkem špatných hygienických návyků. Naopak! Vši skutečně dávají přednost čistým vlasům před vlasy špinavými.

Veš dětská hlavová?

Nejčastější formou přenosu je kontakt hlavy k hlavě zamořeného jednotlivce. Méně často, jsou vši  také přenášeny napříkald částí oděvu (jako jsou klobouky, čepice, šátky), ložním prádlem a nebo z potahu křesel. Nicméně, tento typ přenosu je poměrně vzácný, ale možný. Pravděpodobnost je menší než 2 % případů. Nicméně veš nemůže přežít mimo lidského hostitele déle než cca 24 hodin a je životní nutností být na lidské hlavě. Obecně nerada opouští chráněné prostředí vytvořené vlasy. Nejčastější příznaky jsou lechtání a pocit něčeho pohybujícího se skrz vlasy. Alergická reakce na kousnutí se může projevit až časem a vyvolává pocit svědění.

Jak vši a jejich vajíčka vypadají? Dospělá veš není větší než sezamové semínko šedavě-bílé nebo světle hnědé barvy. Nymfy jsou menší a mohou být černé, jasné, nebo dokonce krvavě červené. Hnidy, vypadají jako drobná žlutá, světle hnědá, nebo hnědá tečka, než se vylíhnou. Po vylíhnutí je skořápka bílá až čirá. Hnidy jsou doslova přilepeny a je velmi obtížné je odstranit.

Skáčou vši? Ne! Nemohou skákat, létat ani plavat. Jsou ale skvělí lezci a velmi snadno se budou přesouvat z jedné osoby na druhou, pokud je vlasová část v kontaktu. A to pěkně rychle.

Přenáší vši nějaké nemoci? Nejsou k dispozici žádné spolehlivé údaje, které by naznačovaly, že vši hlavové (nebo také nazvané dětské) jsou nositelé nebo přenašeči onemocnění. Avšak DNA technologie ukazuje, že vši hlavy jsou stejného druhu jako notoricky známá veš šatní, která je již dlouho spojená s nemocemi, jako je tyfus a recidivující horečka. Je to tedy možné, ale žádné případy nebyly hlášeny.

Co lze udělat pro to aby se člověk zbavil vší i hnid?

Stále více spotřebitelů zjišťuje, že nejpopulární ošetření – chemickým šamponem a další domácí kosmetikou je z velké části neúčinné. Vši si rychle vyvíjí chemickou odolnost vůči tradičním přípravkům na bázi pesticidů. Ty ale nikdy nebyly schopné zahubit účinně i hnidy a obvykle je nutné opakování. Na odstranění vší jsou účinné hřebeny na vši a velmi důkladné vyčesávání vší a vajíček. Proces je velmi únavný a mnozí zaneprázdnění rodiče nemají ani čas ani trpělivost. Ošetření AirAllé® má naprosto přesně prokázané výsledky jako bezpečný a velmi efektivní způsob k zahubení nejen vší ale i vajíček. Navíc pouze po jednom jediném ošetření. Není nutné ani další vyčesávání ani šamponování a patlání se s produkty.

V zoufalství se někteří rodiče uchylují k babským radám a domácím prostředkům, jako jsou např. majonéza, ocet, ale důkaz že tyto prostředky jsou účinné bohužel chybí. Některé experimenty rodičů mohou být až nebezpečné a ve skutečnosti škodlivé. Zejména se při použití látek určených pro zvířata a jiné druhy parazitů. V mnoha zemích dítě se zavšivením nesmí do školy. V ČR vši nejsou klasifikovány jako nemoc. Ošetření AirAllé® má naprosto přesně prokázané výsledky jako bezpečný a velmi efektivní způsob k zahubení nejen vší ale i vajíček. Navíc pouze po jednom jediném ošetření. Není nutné ani další vyčesávání ani šamponování a patlání se s produkty.

Jaký je životní cyklus vši a jejich vajíčka? Vejce-Nymfa-Dospělá veš. Z nakladeného vejce dospělé vši se obvykle po jednom týdnu vylíhne nymfa. Ta postupně dospívá opět asi týden po vylíhnutí z vejce. Dospělá veš žije na hlavě člověka asi 30 dnů. Když je mimo hostitele, zahyne cca do 24 hodin. Samiččí dospělá veš naklade denně 4 až 8 vajíček a v průběhu života jich může naklást až 100. Vajíčka jsou přilepena k vlasu a líhnou se za 4-10 dnů. Jakmile nymfa dospěje, začne s kladením o 24 hodin později.

Jak je to s dětmi a hygienou?

Jsou děti jediní, kdo má vši ? I když se vši častěji šíří mezi dětmi, rodiče a další dospělí nejsou imunní. Pokud bude prostředí příznivé a vlasy v kontaktu s vlasy jedince, který má vši, vystavujete se tak získání nezvaného hosta. Velmi časté jsou případy zavšivení prarodičů, kteří jsou pak přehlédnutými členy rodiny při odvšivovacích manévrech.

Je zavšivení známka špíny? Mýtus. Vši skutečně dávají přednost čistým vlasům. V žádném případě však neřeší nic jiného, než své vlastní přežití. K dosažení takového cíle je pro veš nutná potrava a tak stále hledá nejvhodnější prostředky, jak toho dosáhnout. Ještě informace o tom, že domácí zvířata nemohou chytit od lidí vši, ty mohou žít pouze na lidské hlavě.

Mohu vši chytit při plavání? Pokud jsou vši ve vodě, přejdou do stavu bezvědomí, ale zůstávají pevně uzamčené na vlasech. To je způsob, jak přežívají šamponování, déšť, mořskou vodu a bazény. K riziku přenosu dojde až při sdílení ručníků.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *